Nazwy zespołów – geneza

Nazwy zespołów –  geneza
Mają różne pochodzenie. Są dosadne i jednoznaczne, mają szokować i zwracać uwagę. Czasem są dziełem przypadku i pozostawiają szerokie pole do interpretacji. Zastawialiście się kiedyś skąd biorą się nazwy znanych zespołów?

Niegdyś modne były zestawienia kolorów, pojęcia geograficzne i nazwy zwierząt. Pojawiały się również nazwy stojące w sprzeczności z ustalonym porządkiem społecznym, zawierające błędy ortograficzne i literówki.

Wybór nazwy zespołu pociąga za sobą poważne konsekwencje. Żyjemy w czasach w których wartości artystyczne muzyki rzadko potrafią się same obronić. Musimy się z tym pogodzić – muzyka jest produktem. Jak każde dobro przeznaczone na sprzedaż podlega prawom rynku. Jaki jest więc przepis na idealną nazwę zespołu?

Dobra nazwa ma przede wszystkim zwracać uwagę. Paradoksalnie nie musi wzbudzać pozytywnych odczuć. Przeciwnie ma szokować, zbliżać się do cienkiej granicy dobrego smaku (np. aluzjami seksualnymi czy podtekstem religijnym).

Im bardziej kontrowersyjna nazwa tym większy szum wokół zespołu. Jeśli muzyka nie szokuje, powinna intrygować. Jak? Choćby swoją absurdalnością, aluzją do bieżących wydarzeń czy satyrycznym zacięciem.

Postanowiliśmy zebrać dostępne informacje na temat znanych formacji. Oto mały leksykon nazw:
 

A.
Anathema – z języka greckiego oznacza klątwę – potępienie przez Boga lub kościół. Nazwa ta miała jakoby odzwierciedlać stosunek ludzi do prezentowanej przez zespół muzyki.

Anthrax – (łac. wąglik). Zespół zaczerpnął ją z podręcznika biologii, przyjęła się ponieważ była „wystarczająco zła”.

B.
Black Sabbath – nazwa pochodzi od horroru o tej samej nazwie, który grany był w kinach w 1963 roku. Butler po obejrzeniu tego obrazu z Borisem Karloffem w roli głównej zaproponował zmianę nazwy zespołu z dotychczasowej (Earth). Nazwa bardzo podobała się satanistom i posypały się propozycje gry w różnych nietypowych miejscach dla różnych nietypowych grup. Po odrzuceniu przez zespół propozycji zagrania na ceremonii w Stonehenge Alec Sanders rzuciła na członków zespołu klątwę. Wtedy to Ozzy poprosił ojca aby zrobił ochronne aluminiowe krzyże, które stały się znakiem rozpoznawczym Black Sabbath.

C.
Clash, The – nazwę zespołowi nadał Paul Simonon, który przeglądając prasę wielokrotnie napotykał słowo clash w kontekscie „konfilktów z policją”.

D.
Dead Can Dance – W jednym z wywiadów Brendan Perry wyjaśnił, że nazwa zespołu nie ma nic wspólnego z dance macabre. – „Przemiana materii nieożywionej w ożywioną to prawidłowa interpretacja tej nazwy” – tłumaczył dodając, że widzi tutaj analogię do malarstwa, gdzie z martwych przedmiotów (pędzel farby, płótno) tworzy się przedstawienie życia. Niestety nazwa została odebrana zupełnie inaczej i do Dead Can Dance na długie lata przylgnęła łatka grupy mrocznej i dekadenckiej. Za sprawą samej nazwy odmawiano zespołowi emitowania utworów w stacjach radiowych, szufladkowano go nawet bez wsłuchania się w muzykę i treść tekstów.

Def Leppard – nazwa jest inspirowana obrazem Joe Elliota, który przedstawia lamparta bez uszu, „Deaf Leopard”.

Deep Purple – nazwa przyjęta została z tytułu ulubionej piosenki babci Ritche Blackmore. Jak podaje stare wydanie czasopisma Darken than Blue, dziennikarz tego czasopisma zapytał się Nicka Simper o nazwę grupy. Ritche wyszczerzył zęby do Nicka i odpowiedział „To jest Deep Purple”.

E.
Epica – ta holenderska grupa do 2003 roku występowała pod nazwą Sahara Dust. Obecna nazwa grupy inspirowana jest albumem grupy Kamelot, zatytułowanym właśnie” Epica”.

K.
Katatonia to zespół zaburzeń psychicznych, występujący podczas schizofrenii, objawia się stanem osłupienia depresyjnego, katalepsją. To zaburzenie motoryki objawiające się bardzo niskim poziomem aktywności ruchowej (stupor, osłupienie) lub nadmiarem aktywności ruchowej (furor), nie podlegającym woli chorego.

Definicja idealnie pasuje do szwedzkiej grupy Katatonia. Jonas Renkse tak wspomina powstanie nazwy zespołu:”…podobało nam się znaczenie kiedy to wymyślaliśmy. Pamiętam że zdecydowaliśmy się mieć na początku „K” zamiast „C” bo lepiej to wyglądało„/ cyt. z grief.art.pl/. Anders Nystrom o nazwie zespołu: „W czasach, gdy zaczynaliśmy, przerzucaliśmy się całą masą gównianych nazw, zanim ostatecznie stanęło na Katatonii. Pamiętam, że przez kilka tygodni używaliśmy takich nazw, jak Decomposed, Entity czy Drifter. Ale kiedy wpadliśmy na Katatonię, od razu zaskoczyło! Czuliśmy, że jej definicja symbolizowała to, co chcieliśmy przekazać słuchaczowi naszą muzyką. Obecnie to imię pasuje nam równie dobrze, jak dawniej, tylko logo zmieniło się po drodze, w taki sam sposób, w jaki nie nosi się bez końca tych samych ubrań„. /cyt. za rockmetal.pl/

L.
Lacrimosa – słowo to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „pełna łez”, „opłakana”, „żałosna”. Jest to również tytuł ostatniej, a zarazem najsmutniejszej części „Requiem d-moll” Mozarta. Stąd pochodzi nazwa zespołu.

Lacuna Coil – nazwa wywodzi się od dwóch słów: lacuna to włoskie określenie na pustkę lub zapomnienie, oraz coil z języka angielskiego oznacza spiralę). Nazwa zespołu tłumaczona jest jako Pusta Spirala lub Spirala Zapomnienia.

Limbonic Art – nazwa ma związek z tematyką Otchłani. Limbo (późnołac. limbus) czyli Otchłań – uznawane jest za stan osób, które umarły przed Zmartwychwstaniem Jezusa lub też bez chrztu (w nowszych czasach), ale nie popełniły osobistych grzechów. Limbo nie jest utożsamiana z Czyśćcem, ale jest częścią Piekła. Sam zespół tak mówi o znaczeniu nazwy: „Limbo jako miejscem pomiędzy światami, pustą przestrzenią, którą jest próżnia a Limbonic Art jest twórczością, która powstaje w takim właśnie miejscu, w takim stanie umysłu.” /Morfeus w wywiadzie dla Metal.pl/

London After Midnight – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od niemego horroru z 1927 roku o tym samym tytule, którego reżyserem był Tod Browning.

M.
Marilyn Manson – nazwa pochodzi bezpośrednio od pseudonimu lidera i wokalisty zespołu Mr. Mansona. Sam muzyk, podobnież jak większość członków grupy skonstruował swój pseudonim według zasady: znany przestępca + modelka lub aktorka. I tak pseudonim „Marilyn Manson” pochodzi od Charlesa Mansona oraz Marilyn Monroe.

N.
NeraNature – nazwa powstała z połączenia dwóch słów: Nera – pseudonimu wokalistki i liderki zespołu oraz Nature, jako odzwierciedlenie głębokiego powiązania z przyrodą. „Nazwa NeraNature nie jest jednak jednopłaszczyznowa. Można ją również interpretować jako naturę Nery, czyli przedstawicielki kobiet poszukujących, które uczą się siebie i wciąż są przez siebie same zaskakiwane, tym co kryje się w ich głębi. Ten właśnie kobiecy charakter tekstów, jest jednym z ważniejszych elementów zespołu”.

Nighwish – (z ang. night – noc, wish – życzenie) była początkowo tytułem pierwszego utworu i jednocześnie dema zespołu. Mówi się, że wymyślił ją Tuomas Holopainen w lipcu 1996 o północy, podczas ogniska z przyjaciółmi. „To była letnia noc, siedzieliśmy, popijając, bawiąc się, rozmawiając o muzyce… Wtedy zdecydowałem, żeby zająć się na poważnie tworzeniem muzyki. Bez wielkich oczekiwań – po prostu pokazać coś swojego. Tak się zaczęło. ” /Tuomas Halopainen, w wywiadzie dla 'Teraz Rock’/

Nine Inch Nails – pochodzenie tej nazwy intryguje do dziś, pojawiło się już wiele domysłów na temat jej znaczenia. Popularna jest teoria, że Trent Reznor wymyślając nazwę nawiązał do ukrzyżowania Chrystusa, który miał być przybity do krzyża dziewięciocalowymi gwoźdźmi, sporo osób uważa że nazwa zespołu to nawiązanie do dziewięciocalowych paznokci Freddy’ego Kruegera. Sam zainteresowany w jednym z wywiadów (rok 1994) powiedział, że wymyślił nazwę Nine Inch Nails, ponieważ „łatwo się ją skraca” (do „NIИ”) jednocześnie zaprzeczył, że istnieje jakiegokolwiek dosłowne znaczenie.

O.
Opeth – nazwa pochodzi z książki Wilbura Smitha – „Ptak Słońca”. W niej Opet to zaginione, starożytne miasto Fenicjan leżące w Botswanie, zwane Księżycowym Miastem.

P.
Paradise Lost – nazwa jest inspirowana poematem Johna Miltona „Raj utracony”. Opowieść o „aniele światła” strąconym za nieposłuszeństwo Najwyższemu w czeluście piekielne, gdzie od wieków wylewa swoje żale zawsze pasowała zarówno do muzyki jak i tekstów zespołu.

S.
Sui Generis Umbra – nazwa pochodzi z języka łacińskiego. W wolnym przekładzie oznacza „zjawę, która jest inna niż wszyscy i wszystko”. Zjawisko odmienne od wszystkiego, co znane dotychczas – istniejące, lecz nierealne.

T.
Therion – to po grecku bestia (θηρίον). Inspiracją dla nazwy formacji był album „To Mega Therion” zespołu Celtic Frost.

The Gathering – (ang. zgromadzenie) nazwa została zaczerpnięta z filmu „Nieśmiertelny” z Christopherem Lambertem w roli głównej. Zgromadzenie oznaczało zebranie się wszystkich nieśmiertelnych pozostałych przy życiu w jednym miejscu.

Tristania – nazwa zespołu pochodzi od to norweskiego trist, co oznacza smutek, melancholia. Niewielu fanów jednak wie, że Tristania to także około 8 gatunków ślimaków, odkrytych w 1824 roku na odległych wyspach Tristana, Tristan da Cunha, leżących na południowym Atlantyku, między południem Afryki a Ameryką Południową.

Type 0 Negative – nazwa zespołu oznacza grupę krwi zero Rh-. Początkowo zespół nosił nazwę Sub-Zero. Z tego okresu pochodzą słynne tatuaże zdobiące członków grupy (okrąg z wpisanym minusem). Okazało się jednak, że zespół o tej nazwie już istnieje, dlatego nazwę zmieniono na obecną – notabene pasującą nadal do loga.

Smutne w tym wszystkim jest to, że nazwa będąc elementem wizerunku odsuwa muzykę na drugi plan.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 r.